Rakodógerendák

Kisebb a rakomány, mint a teherautóban rendelkezésre álló rakfelület? Probléma egy szál sem, ugyanis rakományrögzítő rudakkal és biztosítórudakkal egyszerűen csökkentheti a rakfelület méretét. Így a szállítás során minden biztonságosan a helyén marad!

Rakományrögzítő rudak és biztosítórudak – a megfelelő méretű, biztonságos rakfelületért



A rakománybiztosítás területén van egy egyszerű szabály: minél jobban tele van a rakfelület, annál jobb. Ebben az esetben a raklapok és a kartondobozok alakzáróan szállíthatók és egymással biztosíthatók a leesés vagy az elcsúszás ellen. Ha azonban a szállítandó mennyiség kisebb a rakfelületnél, ez a szabály már nem érvényesül. Itt jönnek szóba a rakományrögzítő rudak és a biztosítórudak.



Mit tudnak a rakományrögzítő rudak és a biztosítórudak?



A rakományrögzítő rudak és a biztosítórudak tulajdonképpen rugalmas falelemek, amelyekkel igény szerint csökkenthető a teherautó rakfelülete. Így a rakomány alakzáróan biztosítható korlátozott helyen, és a minimálisra csökkenthető a bonyolultabb biztosítórendszerek használata. Köztes fali zárként a rudak igény szerint szűkebben vagy szélesebben elhelyezhetők, és a rakfelület hosszanti és keresztirányban, sőt, akár függőlegesen is felosztható.



Melyik rendszer a megfelelő?



A fixen elhelyezett biztosítórúd-rendszerek előnye, hogy a rakománybiztosítás néhány másodperc alatt elvégezhető, ráadásul gyakorlatilag milliméterre pontosan. A köztes fali zár ellenáll a nagy terhelésnek, és a rudak optimális elosztásáról is gondoskodik a raktérben.



A rakományrögzítő rudak rugalmasak, a legkülönbözőbb magasságokban és a legkülönfélébb pozíciókban helyezhetők el. Kisebb terhelhetőségükkel különösen dobozos felépítésű kisteherautókhoz alkalmasak, amelyekben a rakománymennyiség és -tömeg csekélyebb.



Az anyag nemcsak a teherbírás tekintetében játszik fontos szerepet, hanem a szállítandó áru típusától is függ. Az – akár fagyasztott állapotú – élelmiszerek szállításához való biztosítórudaknak és rakományrögzítő rudaknak például teljesen nemesacélból kell állniuk.



Ahogy a rakománybiztosítás minden további tényezőjénél, a köztes fali zárak tekintetében is a VDI 2700 irányelv az irányadó, ami a megfelelő termék jellegét és kialakítását illeti. A közúti forgalomra vonatkozó előírásokat az StVO tartalmazza. És ebben az esetben is a sofőr az elsődleges felelős a rakományrögzítő rudakkal és a biztosítórudakkal való megfelelő rakománybiztosításért. Az indulás előtti ellenőrzés rendkívül fontos!