Ékek
Ékekkel teherautója biztonságosan áll, amíg Ön nyugodtan be- vagy kirakodja a szállítandó árut. A kiválasztásnál ügyeljen a törvényi előírásokra, hogy az ék megfeleljen az Ön szállítójárművének.
Ékek teherautókhoz és kiteherautókhoz: fix állás!
Leállítja a motort, behúzza a kéziféket, és a szállítójármű biztonságosan is áll? A törvényhozó ezt másképp látja, és kötelezővé tette az ékek használatát a szállítási logisztika területén. Joggal: az áruk be- és kirakodásakor vagy különösen egyenetlen talajon a jármű gyorsabban gurulásba kezdhet, mint gondolnánk. A kerékékek gyors és egyszerű segítséget nyújtanak.
Milyen és mennyi éket kell magammal vinnem?
Minden, legalább 4 tonna megengedett össztömegű járműnél kötelező tartozék az ék. Kéttengelyes, legalább 750 kg-os utánfutónként is kötelező az ék. Nyerges vontatónál két éket kell a fedélzeten tartani, utánfutónként vagy pótkocsinként pedig még két további jön ehhez.
Alapvetően az ékek névleges méretének a kerékátmérőhöz kell igazodnia, és egy kijelölt tartóban kell helyet kapniuk, amely egyszerre könnyedén hozzáférhető, de fixen rögzítve is van. Pontosabb adatokat a német közúti forgalmi rendelet, az StVZO 41. §-a tartalmaz.
Eszerint is történik a teherautók ellenőrzése. Ha az anyag vagy a kerékékek mennyisége tekintetében hiányosságokat találnak, elsősorban a sofőr vonható felelősségre – ez a rakománybiztosítás területén a szokásos eljárás.
Ezért érdemes a szállító munkatársaknak indulás előtt világos ellenőrzőlista segítségével ellenőrizni a rakománybiztosítást. Ezzel veszélyhelyzetben elkerülhetők a magas költségek és a szállítás késlekedése.
Műanyag vagy fém? Milyen anyagú legyen az ék?
Mindkét változatnak megvannak a maga előnyei és hátrányai: a műanyag rendkívül abroncs- és útpályabarát, emellett költséghatékony is. Teherbírása és ellenálló képessége azonban korlátozott. Ebben a tekintetben a fém előnyösebb, viszont drágább, és jobban terheli az útpályát és az abroncsanyagot.
Ahogy gyakorlatilag a rakománybiztosítás minden területén érvényes: tekintse át az előírásokat, és pontosan a járműnek és a terhelésnek megfelelően válassza ki a kerékékeket. Kis személyautókhoz vagy kisteherautókhoz általában elegendőek a műanyag ékek, félpótkocsis járműnél viszont a fém szinte alternatíva nélküli megoldás.