Menekülési jelek

Menekülési jelek – már érkezik a mentőcsapat. Feltéve, hogy a segélynyújtók számára megfelelő táblák állnak rendelkezésre a tájékozódáshoz. Itt megkeresheti mindazt, amire a segítséghez vagy a vészkijárat gyors és egyszerű megtalálásához szüksége van.

Az Ön szűrőjének beállítása
    Terméktípus
    Tulajdonság
    Táblatípus
    Anyag
    Bruttó ár
    Nettó ár
    Relevancia szerint
    Modell száma: 43

    Vészhelyzet – tudja, merre van az arra?



    Tűzriasztás, vegyszer valaki szemében, mély vágási sérülés valakinek az ujján – merre kell menni? A legtöbb menekülési jelet zöld-fehér táblaként ismerjük, ezek tűz esetén megmutatják, merre jutunk ki a szabadba vagy egy biztonságos helyre. Ez az úgynevezett menekülési útvonal. A táblák vezethetnek ugyanakkor a vészhelyzeti testzuhanyhoz vagy a legközelebbi szemöblítő flakonhoz is.



    A menekülési jelek nem csak utat mutatnak – ahogy nevük is mondja, megmentik az embert, így fontosak a túléléshez. Természetesen ezért is kötelezőek törvényileg. Megtalálhatók a munkahelyi irányelvben és a DIN EN ISO 7010 szabványban is. Különösen a menekülési jeleknél nagyon fontos az európai szabvány, ugyanis ez meghatározza a biztonsági jelek általános értelmezését.



    Hova küldenek a nyilak?



    Ha egy menekülési jelen iránymutató nyíl van, mindenkinek tudnia kell, merre kell mennie. Mivel az ASR A1.3 a nyílpozíció értelmezéséhez nem ad egyértelmű útmutatást, az alábbiakban újra meghatározzuk ezt az Ön számára a nemzetközi szabványokban szereplő előírások alapján.



    • Jobbra mutató nyíl: jobbra kell menni

    • Balra mutató nyíl: balra kell menni

    • Felfelé mutató nyíl: egyenesen (adott esetben ajtón át) vagy egy szinttel feljebb kell menni

    • Lefelé mutató nyíl: egy szinttel lejjebb / lefelé kell menni (figyelem: ezt a táblát is alkalmazták már „egyenesen'' értelemben*)

    • Átlósan jobbra felfelé mutató nyíl: jobbra felfelé kell menni, vagy az átlósan jobbra lévő nyílt területen kell áthaladni

    • Átlósan balra felfelé mutató nyíl: balra felfelé kell menni, vagy az átlósan balra lévő nyílt területen kell áthaladni

    • Átlósan jobbra lefelé mutató nyíl: jobbra lefelé kell menni

    • Átlósan balra lefelé mutató nyíl: balra lefelé kell menni


    *Megjegyzés: az ISO 16069 szabvány meghatározza, hogy a felfelé mutató nyíl „egyenesen'' való haladásként értelmezendő. Ez ajtók vagy vészkijáratok feletti elhelyezésre is érvényes. Ha erre az esetre a lefelé mutató nyilat ábrázoló menekülési jelet használja, mindenképpen érdemes lecserélnie. Csak így értelmezhetők az irányjelző jelek megfelelően vészhelyzetben.



    Mit biztosítanak a menekülési jelek?



    A menekülési jelek vészkijáratokat, menekülési útvonalakat és elsősegély-felszereléseket jelölnek. A cél vészhelyzet esetén mindig az emberi élet mentése vagy gyors segítség nyújtása.



    A fluoreszkálás fontos


    Ahhoz, hogy a menekülési jelek sötétben is láthatók maradjanak, a menekülési jeleknek a DIN 67510 szabvány szerint fluoreszkálónak kell lenniük. A szabvány meghatározza a fluoreszkálás minimális időtartamát. Ezenkívül biztosítani kell a táblák láthatóságát úgy, hogy mindenütt a megfelelő távolságban kell elhelyezni őket. Ezzel kapcsolatban további tudnivalókat talál a felismerési távolságokról szóló vásárlási tanácsadónkban.