Vizualizálás a raktárban és a gyártás területén: Kanbannal a nagyobb hatékonyságért
A fogyasztási oldal határozza meg, mire van szükség a termeléshez: ez a Kanban alapötlete. A japán termelésirányítási rendszer számos modern gyártóüzemben megvetette már a lábát, és a modern agilis menedzsment részévé vált. Ahhoz, hogy a csökkenő költségekből, a nagyobb hatékonyságból és a zökkenőmentes anyagáramlásból Ön is profitálhasson, áttekinthetőségre, világos kommunikációra és megfelelő vizualizálásra van szükség.
A pull elv japánul: Kanban a vállalatnál
A gyártás és a termelés tekintetében az alapvető formájában a Kanban átalakítja a klasszikus beszerzési és anyagáramlási struktúrákat. Míg hagyományosan az anyagigényeket egy központi tervezési szerv rendeli meg és rendeli hozzá a feldolgozási helyekhez, a Kanban esetében a fogyasztási oldal váltja ki a folyamatokat – teljesen igény szerint és a megfelelő időpontban.
A pull elv összeköti a fontos csomópontokat a vállalatnál – beszerzés, logisztika, raktározás, termelés –, ideális esetben olyan zökkenőmentesen, hogy csökkenti a raktárfelületre való igényt és a beszerzési költségeket, miközben az átfutási időket optimalizálja, és a teljes folyamatot átláthatóbbá, rugalmasabbá és megbízhatóbbá teszi.
Az előnyök időközben más vállalati területeken, például a marketing vagy a HR-folyamatok területén is felütötték a fejüket. A Kanban-tényezők sok szempontból átfedésben vannak más módszerekkel, például a Scrum módszerrel, amelyek mind az agilis menedzsment kifejezés alá tartoznak. A középpontban a következő aspektusok állnak:
- A munkafolyamatot vizualizálással teszik láthatóvá és ezáltal könnyebben irányíthatóvá
- A munkafolyamatot kisebb egységekre, feladatokra bontják, így áttekinthetőbb
- A munkafolyamat nem változik azonnal, hanem a folyamat során folyamatosan optimalizálható
A pull elv a Kanban szélesebb kontextusában is érvényes: egy munkatárs csak adott számú feladaton dolgozhat egyszerre. Csak akkor jöhet szóba egy újabb feladat, ha ezen mennyiség keretében kapacitása szabadul fel. Nagyon fontos: a feladatot végrehajtó munkatárs saját maga fogadja az új feladatokat – a feladatokat nem egyszerűen kiosztják.
Ez segít elkerülni a szűk keresztmetszeteket, emellett az igények vagy a problémák jelentősen egyszerűbben felismerhetők. A termelés és a gyártás területén a Kanban az alábbi szempontok tekintetében még ígéretesebb:
- A kisebb átmeneti raktárak egy áru felhasználási helyén lerövidítik az útvonalakat, és megnövelik az átláthatóságot
- Az aszinkron ki- és beszállítás optimalizálja a reakciókat az anyagáramlás változásai esetén
- A szükség szerinti rendelés révén rugalmasan lehet igazodni a termelés változásaihoz
- Nincs készletezés, az időben történő megrendelés és a világos kommunikáció döntő jelentőségű
- A lehetőleg egyszerű vizualizációs eszközök egyértelműbbé teszik a tényleges igényeket
Röviden: a Kanban lényege a vizualizálás
A vizualizálás és a kommunikáció jelentősége már a rendszer nevében is jelen van. A Kanban jelentése japánul kártya (vagy megrendelőlap), és a központi adathordozóra utal, amely egy áru útvonalát kiváltja és végigköveti. Napjainkban ez a kártya legtöbbször gépesített és digitalizált, de az elv 1947-es Toyota általi bevezetése óta a felépítése mit sem változott.
A Kanban-kártyák mellett a Kanban-táblák is fontos szerepet játszanak. Ezek képezik a munkafolyamat központi információs tábláját, és alapvetően nagyon egyszerű a felépítésük:
- Három oszlop: feladatok (to-do), feldolgozás alatt (doing), elvégezve (done)
- Mindegyik feladat kártyaként bekerül egy adott oszlopba, majd az állapota szerint továbbkerül egy másikba
Ez az alapvető felépítés probléma nélkül finomítható, de mindig ugyanazt az alapelvet követi. Különböző kártyaszínekkel vagy a középső oszlop alaposabb felosztásával a Kanban-tábla hatékony irányítási rendszer lehet:
- Egyetlen pillantásra látható a munkafolyamat aktuális állása
- Megmutatja a szűk keresztmetszeteket, a felelősségi köröket és/vagy a kapacitásokat
- Helyettesíti a hosszas megbeszéléseket és a nehézkes magyarázatokat
- A munkatársak növekvő tapasztalatával a Kanban egyre hasznosabb lesz
- A feladatok világos leírása révén a munkatársak önállóan elkezdhetik/lezárhatják a feladatokat
Fontos, hogy a Kanban és a tervezőtábla alkalmazása bizonyos fegyelmezettséggel történjen, és az ábrázolt folyamatok vagy projektek ne legyenek túl összetettek. A termelés és a gyártás területén például érdemes lehet a Kanban-táblát az egyes termelési fázisoknak megfelelően kialakítani és a legmegfelelőbb helyen felállítani. Természetesen ennek a Kanban-táblának visszajelzést is lehetővé kell tennie, amely a folyamatos folyamatoptimalizálás alapját adja.
Online eszközök kontra Kanban-tábla: melyik vizualizációs módszer jobb?
A projektirányítást célzó számos sikeres online eszköz mind a Kanban módszeren alapul, és tulajdonképpen a fehér táblát ülteti át az online térbe. Az analóg változat jelentősége azonban nem csökken – éppen ellenkezőleg. A fehér táblák, ill. a Kanban-táblák sok esetben jóval jobb döntést jelentenek. Ezt a két módszer összevetése jól mutatja:
Analóg Kanban-tábla
- csapatoknak helyben
- bármikor látható, mindig szem előtt van
- a változások gyorsan áttekinthetők
- a rendelkezésre álló hely korlátozza a részletességet
- nagy fokú formalitás és szimbolizmus
- tiszta információs tábla
- közvetlen beszélgetési téma megbeszéléseken
- pillanatfelvétel
- egyszerűbb táblakezelés
Virtuális Kanban-tábla
- decentrális, virtuális csapatoknak
- csak online látható
- az e-mail-értesítések gyorsan elvesznek
- potenciálisan végtelen táblafelosztás
- számos információ rögzíthető kártyánként
- munkaeszköz hivatkozásokon stb. keresztül
- technika szükséges a prezentációhoz
- a változások a naplókon keresztül nyomon követhetők
- a táblakezelésbe bele kell szokni
A fentiek mentén az analóg Kanban-tábla a gyártóüzemekben vagy -részlegekben mutatja meg erősségeit, és közvetlenül összekapcsolja a folyamat vizualizálását a feladatok valódi, helyszíni megvalósításával. A korlátozott hely emellett optimális lehetőséget biztosít arra, hogy a feladatokat és a felelősségi köröket a hatékonyság szempontjai szerint szigorúbban átgondolják.
A Scrumhoz hasonlóan a Kanban alapját is a napi rövid megbeszélések képezik, amelyek ideális esetben közvetlenül a táblánál állva történnek. A központi kérdések (ki mit végez, mi halad jól, mi nem) rendkívül gyorsan megválaszolhatók, a táblán megjelenő változások gyorsan végrehajtandó közösségi feladattá válnak, amelyről a megbeszélés minden résztvevője egyaránt értesül.
A virtuális tábla ezzel szemben tökéletes eszköz olyan feladatokhoz és folyamatokhoz, amelyek végrehajtása kizárólag virtuálisan történik – például egy új vállalati arculat kialakítása vagy teljesen online tevékenységek irányítása. A rendszert azonban meg kell szokni, emellett felhasználói képzésre van szükség. A belerázódás után viszont jelentősen csökken az e-mailes vagy telefonos kérdezősködés mértéke. Emellett az online eszköz folyamatarchívum is, amely az áttekintéseknél és más agilis tevékenységeknél jól alkalmazható.
Ez egy fizikai Kanban-táblánál bár közvetlenül nem lehetséges, a prezentációt és előadást célzó technikai fejlesztésekkel nem jelent problémát. A Capture APP készlettel az analóg fehér táblák felvételeit digitalizálhatja, és meghatározott szempontok szerint virtuálisan feldolgozhatja.
Végtére is fontos, hogy a Kanban-táblák és más vizualizációs segédeszközök mindössze támogató szerepet töltenek be. Az agilis vállalat minden tevékenységének középpontjában a munkatársak megfelelő kommunikációja és együttműködése áll. Ezt a megfelelő felszereléssel viszont támogathatja. A termékek kiválasztásában munkatársaink szívesen segítenek Önnek személyesen.