A gyúlékony és vizekre veszélyes anyagok tárolása felfogótálcákban
Megjegyzés: „A gyúlékony és vizekre veszélyes anyagok tárolása felfogótálcákban” témára vonatkozó, itt következő kiegészítő információk alapját a német törvények és rendelkezések képzik.
Kérjük, hogy vegye figyelembe az országspecifikus előírásokat és követelményeket. Közelebbi információkért forduljon a helyileg illetékes hatósághoz.
Általános jogalapok és definíciók
Vizekre veszélyes folyadékok előírásszerű tárolása
A veszélyes anyagok kezelése és tárolása alapvetően egy igen nagyfokú veszélyforrást jelent. Az emberek és környezet védelme érdekében a törvényhozás speciális követelményeit (biztonságról és egészségvédelemről szóló rendelet, gyúlékony folyadékok műszaki szabályai, veszélyes anyagokról szóló rendelet, vízháztartásról szóló törvény, vizekre veszélyes anyagokról szóló rendelet stb.) a veszélyes anyagokkal dolgozó üzemekben teljesíteni kell.
Vízháztartásról szóló törvény (WHG)
A vízháztartásról szóló törvény (WHG) figyelmeztető elve kimondja, hogy bizonyos intézkedések csak akkor engedélyezettek, ha az emberi tapasztalat alapján nem valószínű, hogy ezáltal a vizek változása bekövetkezhet. A vízháztartásról szóló törvény 62. és 63. § szabályozza a vizekre veszélyes anyagokkal való bánásmód követelményeit és a tároló, kitöltő és átalakító berendezések alkalmasságának megállapítását.
Munkavédelmi törvény (ArbSchG)
3. §: "A munkaadó köteles meghozni a munkavédelmi törvény (...) szerint szükséges intézkedéseket." "A munkaadó (...) köteles továbbá a szükséges eszközöket rendelkezésre bocsátani."
13. §: "A kötelezettségek teljesítéséért felelős személyek a munkaadó mellett az általa írásban megbízott személyek."
Felállítás és tárolás
Az olyan tartályokat, amelyekben gyúlékony vagy nem gyúlékony, vizekre veszélyes folyadékokat tárolnak, megfelelő kifolyás elleni felfogótálcákkal kell biztosítani (talajvíz védelme).
A felfogótálcának alkalmasnak kell lennie a legnagyobb tartály (a beraktározott mennyiség legalább 10%-a) tartalmának befogadására.
Példa:
felfogótálca 2 darab 200 literes hordó tárolására
10% = 40 liter
legnagyobb tartály = 200 liter
a felfogótálca szükséges
felfogási térfogata = 200 liter
FIGYELEM: A vízvédelmi területeken való tárolás (amennyiben engedélyezett) esetén a teljes raktározott mennyiség visszatartására képesnek kell lenni (100%).
Ellenállóképesség
A felfogótálcák használt alapanyagainak korrózióállóságának, valamint a bennük tárolt anyagokkal való összeférhetőségnek bizonyíthatóan adottnak kell lennie.
FONTOS: Amennyiben az ellenálló képességi felsorolásból az adat nem tudható meg, a felfogótálca alapanyaga megfelelhet a tárolótartály alapanyagának.
Acél felfogótálcák
Alkalmazható gyúlékony (tálcamagasság 500 mm) és vizekre veszélyes folyadékokhoz.
Polietilén felfogótálcák
Alkalmazható vizekre veszélyes folyadékokhoz, valamint savakhoz és lúgokhoz; gyúlékony folyadékok tárolására nem alkalmazható.
Együttes tárolás
A felfogótálcákban/felfogótálcákon való együttes tárolásnál az együttes tárolásra vonatkozó tilalmak mellet alapvetően figyelembe kell venni, hogy a tálcák felett semmiféle olyan anyagot nem szabad tárolni, amelyek egymással reakcióba léphetnek, amennyiben egymással találkoznak.
Itt nem csak az ellenállóképességet kell figyelembe venni, hanem különösen a polietilén felfogótálcák esetén a lehetséges exoterm reakciókat is. Az ott keletkező forróság miatt tönkremegy a felfogótálca statikája.
Felfogótálcák kezelése
A felfogótálcák használatának szükségessége a jogszabályok és a megfelelő rendeletek alapján nem kérdéses. Használatukkor a következő szabályokat kell betartani:
- A felfogótálcák csak esőtől védett, sík talajon állíthatók fel. A hely adottságaiból adódik, hogy ütközésvédelemre szükség van-e.
- A kisebb tárolókat úgy kell a tálcán tárolni, hogy azok ne nyúljanak túl a tálcán. Ezáltal akadályozzák meg azok leesését, és szivárgás esetén a kifolyó folyadékokat felfogja a tálca.
- Amennyiben egy kisebb tároló tartalmát a tálcára öntik, akkor arra kell ügyelni, hogy a kifolyónyílás a tálca felett legyen. Amennyiben ez a kisebb tároló mérete alapján nem lehetséges, akkor tartályt kell használni. A csap tömítetlensége miatti szivárgásokat, valamint a kicsöpögő folyadékot így biztosan fel lehet fogni.
- Amennyiben a kisebb tárolóba való töltéshez szükséges magasság, vagy a folyadék viszkozitása nem adott, akkor megnövelt, döntött tárolóhely használata javasolt.
Az üzemeltető kötelezettségei
A STAWA-R (acéltálcákról szóló) irányelvben az üzemeltető következő kötelezettségei vannak meghatározva:
- Az üzemeltető felelős a rendeltetésszerű használatért
- Tartás/karbantartás
- A felfogótálcát víztől és szennyeződésektől mentesen kell tartani
- A felületvédelem sérüléseit azonnal ki kell javítani (korrózió)
- Rendszeres ellenőrzések (legalább hetente 1x)
- A felfogótálca (rácsrostélyok) állapotát 2 évente szemrevételezéssel kell ellenőrizni
- Az eredményt jegyzőkönyvbe kell venni, és a vízügyi hatóság kérésére be kell mutatni
Veszélyes anyagok besorolása vízveszélyességi osztályokba
nvv: vizekre nem veszélyes
új*: általánosan vízveszélyes, pl. stabil keverékek és bizonyos felszínre kerülő folyékony anyagok (trágya, trágyalé, silótakarmány vagy hulladékok)
WGK 1. vízveszélyességi osztály: enyhén vízveszélyes anyagok
WGK 2. vízveszélyességi osztály: (jelentősen*) vízveszélyes anyagok
WGK 3. vízveszélyességi osztály: erősen vízveszélyes anyagok
(* a tervezett vízveszélyes anyagok kezeléséről szóló rendelet értelmében)
Amennyiben nincs besorolás, akkor az üzemeltetőnek kell az anyagok besorolását elvégezni.
Felfogótálcák engedélyei
- A megegyezőségi nyilatkozat (ÜHP) igazolja, hogy a felfogótálca teljesíti a STAWA-R követelményeit
- A TÜV vagy hozzá hasonló tesztelő szervezet végzi a gyártó egyszeri és ismételt ellenőrzését, hogy a vízháztartásról szóló törvény szerint minősített szaküzem-e
- A STAWA-R nem érvényes az átépített, legfeljebb 1000 liter térfogatú acéltálcákra
- Az ettől eltérő raktárrendszerekhez, pl. műanyag, a DIBt (Berlini Német Építéstechnikai Intézet) általános építésfelügyeleti engedélye szükséges
Acél tálcarendszerek
Műanyag tálcarendszerek