A világítástechnika kislexikonja
Mi az a LED? Mi az a Candela? Ebben a kislexikonban megtalálja a fénytechnikai szakkifejezések rövid magyarázatát.
Lámpák & világítóeszközök
Fénycsövek
A fénycsövek kisnyomású, higanygőz-kisülésen alapuló lámpák. A teljes mesterséges fényigény kb. 70%-át képesek lefedni, ennek során azonban csak a világításhoz szükséges energia 50%-át használják. Egy egyenes és egy ívelt kisülési csőből állnak, melynek belső oldala fényporral van bevonva, a két végére pedig két wolfrámizzószál-elektróda van beleolvasztva.
Kisfeszültségű halogénizzós lámpák
A kisfeszültségű halogén izzólámpák kis fénypont miatt pontos fókuszálást és a fény optimális irányítását teszik lehetővé. Különösen alkalmasak nagyon kis fényforrások beépítése esetén, melyek feladata az erős fénypontokkal történő kiemelés. A kisfeszültségű halogénizzós lámpák hagyományos (mágneses) vagy elektromos transzformátorral működnek. Megkülönböztetik az ipari-professzionális, valamint a magánszféra részére készült típussorozatokat.
Miniliftek, emelőasztalok stb.
Hogy ne érezze tehernek a terheket
Fogalmak
Megvilágítás
Az adott felületre érkező fényáram mennyiségének leírására szolgál. Pontosabban: A megvilágítás a fényáram és a felület hányadosa. Ha pl. 1000 Lumen fényáram érkezik egyenletesen egy 5 m2 nagyságú felületre, akkor a fényerősség értéke 200 Lux. A szem teljesítőképessége döntően függ a fényerősségtől.
Candela
A Candela a fényerősség mértékegysége. Rövidítése: cd.
Diffúziós szűrő
A diffúziós szűrő szétszórja egy fényforrás fényét.
EVG
Az elektronikus előtét német rövidítése. Lásd még: előtét.
Színhőmérséklet
A világítóeszköz színhatását írja le.
Meleg fény =< 4000 K
Hideg fény => 4000 K
Kelvin
Hivatalos hőmérséklet-mértékegység. Hőmérséklet-különbség jelölésére is használják. Nevét William Thomson-ról, a későbbi Lord Kelvin-ről kapta, aki 1848-ban bevezette a termodinamikus hőmérsékletskálát.
Fényhasznosítás
Minél nagyobb egy lámpa fényhasznosítása, annál gazdaságosabban valósítható meg a megvilágítás. A fényhasznosítás a sugárzott fényáram és a felvett elektromos teljesítmény alapján számítható ki. A kereskedelemben kapható izzólámpák esetén az értéke 6 és 15 lm/W között, fénycsöveknél 40 és 100 lm/W között van.
Fényerősség
A fényerősség a tér bizonyos irányába sugárzott fény mennyiségét írja le. Egy lámpa vagy izzó fényerőssége azonban nem minden irányban egyenlő. Ha a lámpa vagy az izzó körül megmérjük a fényerősséget a térben (vagy síkokban), megkapjuk a fényerősség-eloszlást, amely pontosan leírja a fénytechnikai tulajdonságokat.
Lumen
A lámpa által leadott fényáram mértékegysége.
Lux
A megvilágítás mértékegysége.
Pontszerű fényforrás
Pontszerű fényforrásnak nevezzük a tér egy pontját, amely fényt bocsát ki.
Érintésvédelmi osztályok
A lámpatestekre vonatkozó mechanikai, termikus és biztonságtechnikai követelményeket részletesen leírják a nemzetközi ill. európai szabványok. Irányadó az EN IEC 598 előírás (Lámpatestek – Általános követelmények és vizsgálatok). A fenti előírásnak való megfelelőség biztosítja, hogy az izzók kialakítása olyan legyen, ami nem veszélyezteti a személyek, háziállatok és javak biztonságát, ha azokat rendeltetésszerűen telepítik, ápolják és használják. A követelmények az alábbiak elkerülését szolgálják:
- Áramütés érintés miatt
- A világítóeszköz üzemzavarai
- A lámpák és világítóeszközök élettartamának csökkenése
- A lámpák és világítóeszközök kigyulladása miatti tűz a környezetben
A tanúsítás a következő jelölésekkel történik: VDE, SEV, ÖVE, KEMA. A védelmi osztály jelzi, hogy a lámpatest rendelkezik-e áramütés (rövidzárlat) elleni védelemmel (EN IEC 598). A hozzárendelés római számokkal vagy piktogramokkal történhet.
Ezek jelentése az alábbi:
I. Valamennyi megérinthető vezetőképes alkatrész üzemi szigetelése és védelmi földelése
II. Üzemi szigetelés és kiegészítő védelmi szigetelés, védelmi földelés nélkül
III. Védelmi és törpefeszültségű működés (max. 50 V)
Előtét
Az izzólámpákkal ellentétben a kisülőlámpákat a negatív áram-feszültség karakterisztikájuk miatt előtéttel kell működtetni. A hagyományos előtét fojtótekercsekből áll, melyek megfelelő indítási segédlettel (pl. parázsfény-gyújtóval) elegendő gyújtófeszültséget biztosítanak és korlátozzák a lámpaáramot.
Észlelés
Az észlelés az inger érzékelését jelenti: a fül hallja a hangokat, az orr érzi az illatokat és a bőr érzi a hőmérsékletet és az érintést. A fény speciális tulajdonságai és a szem működése határozza meg, hogyan történik a fényingerek észlelése és feldolgozása. Minden fényinger egyúttal színinger is. Az alábbi feltételek megléte teszi általában lehetővé a jó észlelést:
- A tárgynak a környezetéhez képest minimális kontraszttal kell rendelkeznie (fényerő- vagy színkontraszttal)
- A tárgynak minimális mérettel kell rendelkeznie
- Minimális fénysűrűségnek kell fennállnia (tárgy és/vagy környezet)
- A szemnek alkalmazkodnia kell a látótérben uralkodó fénysűrűségéhez
- A tárgynak elegendő ideig kell a megfigyelő látómezőjében lennie
- A látószervnek megfelelően kell működnie (korrigált szemhibák)
- A megfigyelő nem lehet túlságosan fáradt
- A megfigyelőnek jó pszichés állapotban kell lennie