3 kockázati tényező a munkahelyi egészségvédelemben: levegő, fény, zaj
Állott levegő a tárgyalóban, ablakok nélküli raktár, tartós zajszint a gyártóüzemben. A legtöbb munkavállalóhoz hasonlóan valószínűleg Ön is munkaidejének nagy részét zárt térben tölti.
Mivel a helyiségek klímája, világítása és akusztikája jelentősen befolyásolja a produktivitást, és akár az egészségre is káros hatással lehet, a munkahelyi ergonómia részterületeinek számító környezeti feltételek alapvető kérdések a működőképes egészségvédelem szempontjából az Ön vállalatánál is.
Ebben a cikkben összefoglaltuk különösen a levegőre, fényre és zajra vonatkozó legfontosabb munkahelyi követelményeket. Emellett természetesen megtalálja a megfelelő termékeket is, amelyekkel felszerelheti irodahelyiségét és kialakíthatja a tökéletes klímát, világítást és akusztikát.
1. Beltéri klíma
Első pillantásra a „rossz levegő“ aligha tűnik olyan dolognak, amely hatással lehet az Ön vállalatánál a munkahelyi biztonságra. Viszont az, hogy a munkahelyen belélegzett levegő hivatalosan „egészségesnek“ minősül-e, néhány fontos, megadott határértékkel rendelkező tényezőtől függ:
Hőmérséklet
Ha a hőmérséklet túl magas vagy túl alacsony, a koncentráció és a teljesítőképesség erősen csökken. Az optimális beltéri hőmérséklet könnyű és közepes intenzitású tevékenység esetén 19 – 20 °C.
Páratartalom
A túlzott páratartalom kedvez a penész kialakulásának, ami egészségügyi problémákhoz vezethet. A nagyon alacsony páratartalom viszont a nyálkahártyák kiszáradását okozza, ami légzőszervi stresszhez és a kórokozókkal szembeni nagyobb fogékonysághoz vezet. A relatív páratartalom megengedett határértékei a helyiség hőmérsékletétől függnek, viszont 55 – 70% közötti tartományban kell maradniuk.
Légdinamika
A levegő dinamikájának, azaz a levegő mozgásának a munkatérben 0,1 – 0,15 m/s között kell lennie. Ha az érték túl magas, akkor káros huzatról beszélünk. Ha a levegő csak nagyon kis mértékben mozog, a szoba fülledtnek érződik, és a légzés nehezebbé válik.
Egyéb tényezők
A levegőminőség értékelésében olyan tényezők játszanak szerepet, mint a por, a nikotinszennyezés, a CO₂-koncentráció és a szennyező anyagok. Ezenkívül figyelembe kell venni a készülékek által vagy nyáron kívülről érkező hősugárzást is.
Termékek a tökéletes beltéri klímáért
Tudta?
Ha ugyanabban az épületben feltűnően sok munkavállaló szenved ugyanazoktól a tünetektől, például légzési nehézségektől vagy torokkaparástól, de az okokat nem lehet beazonosítani, akkor ezt „beteg épület szindrómának“ (SBS/sick building syndrome) nevezik. Ebben az esetben a levegő minőségének objektív értékelését vagy szennyezőanyag-mérést kell elvégeznie.
2. Világítás
A fény hatása a bioritmusunkra tagadhatatlan: A tartósan sötét fényviszonyok fáradtsághoz, alacsonyabb teljesítőképességhez és csökkenő motivációhoz vezethetnek, míg a nagyobb fényerő aktívabbá tesz minket. Ezt a jelenséget valószínűleg a téli időszakból már ismeri.
Hasonló negatív vagy pozitív következményekkel járhat az Ön produktivitására nézve a munkahelyi világítás. Van néhány dolog, amit figyelembe kell venni a megfelelő munkahelyi fényviszonyok kialakításához:
Nappali fény
Azokon a munkahelyeken, ahol a nappali fényt a mesterséges fénnyel szemben előnyben részesítik, a lehető legtöbb napfényt kell biztosítani. Ezenkívül érdemes a munkaállomásokat ablakok közelében kialakítani. A nappalifény-arány legyen több mint 2 %.
Mesterséges világítás
A további lámpák fényerejét luxban fejezik ki. Irodák és raktárhelyiségek esetében a minimális értéknek 200 – 300 lx között kell lennie, míg az olyan tevékenységek, mint az olvasás, rajzolás vagy számítógép-használat 500 – 700 lx fényerőt igényelnek. Folyosókon vagy rakodóterületeken elegendő a legalább 100 lx érték. Nálunk megtalálja a vállalatához megfelelő világítást: Fedezze fel a szakértők által kifejlesztett egyedi világítási lehetőségeket most. Kattintson a Waldmann világítási megoldásokért.
Termékek az optimális irodai világításért
Figyelem
A nagyon erős, közvetlen fény, a tükröződések vagy az állandó vibrálás ronthatja a koncentrációt, és akár balesethez is vezethet. A munkahelyi biztonság és egészségvédelem biztosítása érdekében ezért a kockázatértékelés során figyelembe kell vennie a fényviszonyokat is.
A mi KAISER+KRAFT munkahelyi világítással kapcsolatos tanácsadónkban hasznos információkat talál a különböző munkaterületek, például raktárak, termelés, íróasztalok vagy műhelyek megfelelő megvilágításáról.
3. Akusztika
A zavaró zajok vagy a folyamatos zajszint a munkahelyen csökkentheti a koncentrációs és reakcióképességet, viszont növelheti a kockázatvállalási hajlandóságot és a hibaarányt, ezáltal csökkentheti a biztonságot a kézzel végzett feladatok során. Végül, de nem utolsósorban a tartós zaj stresszhez vezet, és hosszú távon káros egészségügyi következményekkel járhat (pl. halláskárosodás).
Zajszennyezésre előírt maximális értékek decibelben
A nagyobb koncentrációt igénylő tevékenységek esetén a zajszint legfeljebb 55 dB(A) lehet. A főként rutinmunkával járó feladatoknál a 70 dB(A) értéket nem szabad túllépni.
Azokon a területeken, ahol a magas zajszintet nem lehet elkerülni (pl. termelés vagy raktározás), a munkahelyi egészségvédelem és biztonság keretében megfelelő zajvédelmi intézkedésekkel kell ellensúlyoznia a zajkitettséget.
Durva becslés
A suttogás körülbelül 30 dB(A) hangos, az eső vagy a hűtőszekrény zaja 50 dB(A), a kiabálás vagy a fűnyíró 70 dB(A), a láncfűrész vagy a diszkózene pedig 110 dB(A).
A zajszint és a zaj értékelése
A magas vagy alacsony zajszintet különbözőképpen érzékelik a különböző emberek. A zajra vonatkozó munkahelyi ellenőrzés segít megbecsülni a munkahelyi zajszintet és meghatározni a zajszennyezés okait. Legalább két személynek kell egymástól függetlenül értékelnie a háttérzajt és a zavaró zajt a normál működés során.
Termékek az ideális irodai akusztikáért
Partnerei vagyunk az egészséges munkahely kialakításában
A munkahelyi ergonómia különösen közel áll a szívünkhöz. Számíthat ránk, ha vállalkozásának megfelelő munkavédelmi intézkedésekre vagy ergonomikus irodai megoldásokra van szüksége.